EN   RU   UA
 
Логотип
Адвокатське об'єднання
МІЖРЕГІОНАЛЬНА КОЛЕГІЯ АДВОКАТІВ
 
 
 
 
МВФ в Україні: місія нездійсненна 16.12.2011
Чергова місія Міжнародного валютного фонду завершила роботу в Україні

Чергова місія Міжнародного валютного фонду завершила роботу в Україні. Про результати офіційно поки не повідомляють, але український прем’єр заявив, що переговори відкладаються до часу, як Київ вирішить питання із російським газом.

"Керівництво Міжнародного валютного фонду із розумінням підходить до вирішення тих проблем, які стоять перед Україною. І ми домовилися про те, що після завершення переговорів із Росією щодо ціни на газ та інших питань, ми розпочнемо тісну співпрацю із місією МВФ щодо корегування програми співробітництва на 2012 рік", - заявив Микола Азаров під час брифінгу у Белграді.

 За два тижні роботи місії МВФ у Києві український прем’єр жодного разу не зустрівся із представниками фонду.

У п'ятницю, виступаючи у парламенті, перший віце-прем’єр Андрій Клюєв заявив, що Київ сподівається досягти нових газових домовленостей із Москвою до кінця листопада.

"Ми домовилися про те, що після завершення переговорів із Росією щодо ціни на газ та інших питань, ми розпочнемо тісну співпрацю із місією МВФ щодо корегування програми співробітництва на 2012 рік"

Микола Азаров, прем’єр-міністр України

У прес-офісі МВФ у Вашингтоні ВВС Україна повідомили, що "результати роботи місії будуть повідомлені у відповідний час", і що "місія залишила Київ згідно із раніше оголошеним розкладом".

Проте вперше за роки співробітництва МВФ із Україною ще під час роботи місії у Києві ключові переговорники з українського боку відбули до штаб-квартири фонду у Вашингтоні.

Як пояснив депутат-регіонал Володимир Рибак, у штаб-квартирі фонду український віце-прем’єр Сергій Тігіпко та міністр фінансів Федір Ярошенко намагаються пояснити керівництву фонду, чому Київ не може виконати однієї із головних вимог МВФ про підвищення тарифів на газ для населення України:

"Ми не можемо перекласти усі проблеми держави на людей, які отримують по 900 гривень пенсії. Я знаю, що Тігіпко і Ярошенко полетіли до Америки для обговорення цих питань", - заявив депутат-регіонал.

Агенція Reuters також із посиланням на джерело в українському уряді повідомляє про те, що переговори щодо відновлення фінансової допомоги МВФ Україні і цього разу будуть безуспішними:

"Місія їде ні з чим. Уряд відмовляється підвищувати тарифи", - цитує Reuters "джерело", близьке до переговорів.

"МВФ наполягає на підвищенні тарифів у будь-якому випадку. А ми відповідаємо, що вийшли на фінішну пряму переговорів із Росією, і в залежності від того, про що ми домовимося, стане зрозуміло, що робити із тарифами"

Віталій Лук’яненко, речник прем’єра

У середу речник українського прем’єра Віталій Лук’яненко також підтвердив, що головним "каменем спотикання" у переговорах із місією МВФ є питання цін на газ:

"МВФ наполягає на підвищенні тарифів у будь-якому випадку. А ми відповідаємо, що вийшли на фінішну пряму переговорів із Росією, і в залежності від того, про що ми домовимося, стане зрозуміло, що робити із тарифами".

Нова стара криза

Нову програму співпраці Києва із МВФ погодили у липні 2010 року. Ця програма передбачає, що Україна може розраховувати на позику у розмірі понад 15 мільярдів доларів. Проте із цієї суми Київ отримав лише менше 3,5 мільярдів доларів, а останній транш фінансової допомоги МВФ надійшов до України майже рік тому - у грудні 2010 року.

Проте впродовж року економічні умови як в самій Україні, так і за її межами суттєво змінилися. Ще влітку керівництво МВФ та Світового банку, а також інших міжнародних фінансових організацій, попередило, що світ опинився на порозі нової економічної кризи або ж постав перед другою хвилею попередньої.

У НБУ, де також Клацнути повідомили, що сподіваються на позитивне рішення МВФ щодо кредитування України, поки що кажуть, що курсу гривні нічого не загрожує. Директор генерального економічного департаменту НБУ Ігор Шумило заявив, що "підстав для послаблення національної валюти, а тим паче істотного послаблення, немає".

"До України більше заходить валюти, ніж виходить, хоча є тиск на готівковому рівні", - заявив представник НБУ.

Водночас експерти кажуть, що саме серйозне погіршення притоку до України твердої валюти може стати причиною девальвації гривні, а відмова МВФ у черговому транші може стати лише "спусковим гачком".

"Ресурсів Національного банку за нинішніх тенденцій вистачить для того, щоб утримувати нинішній курс гривні, максимум, до кінця поточного року"

Ігор Уманський, екс-заступник міністра фінансів

Колишній заступник міністра фінансів Ігор Уманський звертає увагу на те, що друга хвиля світової економічної кризи вже докотилася до України, яка є надзвичайно залежною від експорту металу - головного джерела притоку до країни "твердої" валюти.

"Як і в 2008 році українські власті продовжують говорити, що у нас все добре, тоді як зовнішньоторговельний баланс продовжує погіршуватися. Ресурсів Національного банку за нинішніх тенденцій вистачить для того, щоб утримувати нинішній курс гривні, максимум, до кінця поточного року. Планомірну, підконтрольну девальвацію гривні слід було починати ще з червня цього року. Тоді б ми не мали тих шокових наслідків, які ми пережили наприкінці 2008 року, які нещодавно пережила Білорусь, і до яких нас, на жаль, знову підводить нинішня влада", - заявив екс-заступник міністра фінансів.

Колишній міністр економіки, нині керівник Центру ринкових реформ Володимир Лановий також погоджується, що вкрай поганий торговельний баланс, який за рік погіршився у кілька разів і на кінець року сягне 9 мільярдів доларів, може стати головною причиною девальвації гривні, яка лише прискориться відмовою МВФ надавати чергову порцію позики.

"Дефіцит української зовнішньої торгівлі на кінець року буде близько 9 мільярдів доларів, тоді як рік тому він трохи перевищував один мільярд. Наступного року цей дефіцит вже сягатиме 15-16 мільярдів. Провал 2008 року стався тоді, коли дефіцит був 13 мільярдів доларів. Але зараз все це супроводжується фінансовим шоком на світових ринках, який супроводжуватиметься нестачею капіталів", - вважає пан Лановий.

Стабільні ціни на газ проти стабільної гривні

Володимир Лановий також звертає увагу і на можливий "вихід" із цієї ситуації, до якого вдасться український уряд, - звернення по фінансову допомогу до Росії. Перший крок у цьому напрямку, за словами експерта, було зроблено саме під час роботи у Києві місії МВФ: міністерство енергетики та НБУ погодилися на здійснення розрахунків за російський газ, що його імпортує Україна, у російських рублях:

"Те, що Росія запропонувала Україні розраховуватися за газ рублями, означає лише одне: Росія почне надавати Києву рублеві кредити, бо зараз в Україні немає рублів, навіть у валютних резервах. Борг України почне зростати. Цей борг поступово почне концентруватися в руках Росії з усіма економічними, політичними та безпековими наслідками"

Володимир Лановий, Центр ринкових реформ

"Те, що Росія запропонувала Україні розраховуватися за газ рублями, означає лише одне: Росія почне надавати Києву рублеві кредити, бо зараз в Україні немає рублів, навіть у валютних резервах. Борг України почне зростати. Цей борг поступово почне концентруватися в руках Росії з усіма економічними, політичними та безпековими наслідками", - каже Володимир Лановий.

Утім, все ж таки, існує, хоч і слабка, але ймовірність того, що українська влада таки пристане на вимоги МВФ, і підвищить тарифи на газ - каже експерт Центру економічних досліджень та політичних консультацій Віталій Кравчук, адже кредит МВФ міг би стати важливим елементом підтримки гривні за нинішніх умов:

"Якщо ситуація загостриться, український уряд може і переглянути свою позицію, як ми вже бачили це раніше, бо в уряді розуміють, що негативні наслідки для чинної влади від знецінення гривні набагато серйозніші, аніж підвищення тарифів на газ".

Експерт також нагадує, що на відміну від інших країн, де отримання позик від МВФ є негативним сигналом для інвесторів, у випадку із Україною відновлення кредитування навпаки було б позитивним сигналом для того, щоб хтось із інвесторів не виводив свої гроші з України. 

за інформацією ВВС


 
© 2009 Міжрегіональна колегія адвокатів
Матеріали , опубліковані на сайті охороняються законом відповідно до законодавства України . Використання матеріалів сайту можливе лише при використанні при посиланні на нього (гіперсилці для інтернет-видань).
Зроблено в