EN   RU   UA
 
Логотип
Адвокатське об'єднання
МІЖРЕГІОНАЛЬНА КОЛЕГІЯ АДВОКАТІВ
 
 
 
 
Ъ: Новий КПК забороняє родичам виступати захисниками у суді 12.11.2012
Наступного тижня набуває чинності Кримінально-процесуальний кодекс (КПК), що повністю міняє судову та слідчу процедуру в країні

 Однак зміни не торкнуться тих, хто засуджений до прийняття кодексу, пояснив виданню Коммерсантъ-Украина керівник групи з розробки КПК, радник Президента - керівник Головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента Андрій Портнов.

За його словами, в КПК введено поняття "кримінальні проступки", що передбачає два напрямки - декриміналізацію низки статей Кримінального кодексу (КК) і криміналізацію низки статей Кодексу про адміністративні правопорушення (КпАП).

"Ми говоримо про декриміналізацію перших частин (злочини, що не призвели тяжких наслідків, здійснені особою вперше і без змови - ред.) практично всіх статей КК, крім насильницьких злочинів. Вони стануть кримінальними проступками зі спрощеною процедурою розгляду на всіх стадіях. Водночас, КпАП передбачає десятки адміністративних правопорушень, що тягнуть за собою арешт особи.Приклад - дрібне хуліганство. Зараз воно описано в КпАП, але по суті це –кримінальний проступок. У нас немає завдання криміналізувати його, але ми повинні ввести все, що пов'язано з можливим арештом, у спірну судову процедуру.І якщо особа притягується до 15 діб за хуліганство, у неї має бути право на ефективний захист, який при новому КПК дає кримінальний процес", -повідомив Портнов.

При цьому він пояснив, що у варіанті закону про кримінальні проступки покарання за кримінальні проступки не передбачає судимість. Людина, отримавши покарання,залишається несудимою, і на неї не поширюється конституційна заборона будь-куди балотуватися. Ті статті КК, які переходять в закон про кримінальні проступки,тепер не матимуть такого впливу на долю людини.

Відповідаючи на питання про те, як вплине новий КПК на розслідування резонансних справ,зокрема, щодо екс-прем'єра Юлії Тимошенко, Портнов сказав: "На розслідування будь-яких справ закон впливає докорінно. Приміром, він пом'якшує міру запобіжного заходу за ненасильницький злочин. Але на осіб, які пройшли кримінально-правову процедуру (засуджені - ред.) до прийняття цього кодексу,його дія, звичайно ж, не поширюється".

Крім того,згідно з новим КПК захисниками можуть стати тільки адвокати, зареєстровані в реєстрі, а досі в цей список можна було включати родичів і близьких. Нагадаємо,одним із захисників Юлії Тимошенко є її донька Євгенія.

"Ми спеціально, щоб не було ніяких інсинуацій, написали в прикінцевих положеннях кодексу: на захисників, що вступили в процес до нового КПК, ця норма не поширюється. Все, що було до 20 листопада, - родичі, близькі - все залишається.Або якщо, наприклад, народний депутат Іванов захищав громадянку Сидорову, то після 20 листопада цей народний депутат буде захищати Сидорову так само, як і раніше", - зазначив радник Президента.

При цьому участь родичів як захисників у нових справах проти вже засуджених новий КПК робить неможливим. "Я не хочу ні для кого прогнозувати ніяких нових справ.Але рекомендації Ради Європи (РЄ) полягають у наступному: адвокат, роль якого тепер зростає, повинен мати не тільки права, але й обов'язки - дотримання етики, наприклад. Адвокат отримує допуск до всіх матеріалів справи. І якщо він порушить свою адвокатську присягу або вимоги закону, то він може бути покараний рішенням органів адвокатського самоврядування. Ми прийняли саме такий порядок,він буде діяти, і це правильно", - зазначив Портнов.

 

 

За матерiалами КоммерсантЪ-Украина

 

 
© 2009 Міжрегіональна колегія адвокатів
Матеріали , опубліковані на сайті охороняються законом відповідно до законодавства України . Використання матеріалів сайту можливе лише при використанні при посиланні на нього (гіперсилці для інтернет-видань).
Зроблено в