ВРОЦЛАВ, Польща – Переговори щодо Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом завершено, тепер головне – укласти саму угоду. Перше на цьому шляху – парафування даного документу 19 грудня під час саміту Україна-ЄС в Києві.
Але оскільки це відбувається на фоні звинувачувального вироку суду проти екс-прем'єр-міністра Юлію Тимошенко і висунення проти неї нових звинувачень, що в Європі вважають свідченням вибіркового правосуддя, то Угода про асоціацію для України стає все примарнішою.
Розуміючи, що прогрес євроінтеграції України на даному етапі залежить лише від офіційного Києва, польська сторона вирішила зробити останню спробу вплинути перед самітом на Украну, щоб парафуванню Угоди про асоціацію ніщо не заважало.
Оскільки дату обіцяного європейцями візиту Януковича до Брюсселю перед цим самітом ще не визначено і не відомо, чи цей візит відбудеться взагалі, поляки вирішили не чекати погоди з моря і запросили українського президента до себе. І використали для цього прекрасну нагоду – відзначення 200-річчя Вроцлавського університету.
На відміну від Варшави, Берлін не готовий просто так дарувати українцям навіть парафування асоціації без кроків Києва на зустріч
Тим часом, оптимізм президента Польщі Броніслава Коморовського на зустрічах з Януковичем збалансовував присутній цього дня у Вроцлаві президент Німеччини Крістіан Вульф. Адже на відміну від Варшави, офіційний Берлін не сповідує м’яких підходів до України і не готовий просто так дарувати українцям навіть парафування асоціації без кроків Києва на зустріч. Такими кроками у Німеччині вбачають щонайменше звільнення екс-прем’єра Юлії Тимошенко.
За нашою інформацією, німецький президент начебто не був у захваті від перспективи зустріч з Януковичем у Вроцлаві, але тут допомогли хороші відносини Коморовського з німецьким керівництвом.
На відміну від поляків, які вважають, що укладення з Україною Угоди про асоціацію допоможе, зокрема, у демократизації східного сусіда ЄС, німці розмірковують нам тим, щоб взагалі заблокувати навіть парафування асоціації допоки у Києві не зроблять якісь кроки на зустріч. У Німеччині вважають, що ідучи на парафування асоціації з Україною без поступок з її боку, може надіслати українському керівництво хибний сигнал. Мовляв, Європа закрила очі на те, що сама ж вважає вибірковим правосуддям.
Додатковим подразником для німецької делегації у Вроцлаві стала новина про те, що у Верховній Раді провалили декриміналізацію статті, за якою було засуджено Тимошенко.
Німецький президент планував передати українському президентові офіційну думку Берліна про те, що з таким правосуддям, як в Україні, Києву ще довго не бачити Європи.
Саме тому, за нашою інформацією, німецький президент планував не вправлятись у дипломатичних евфемізмах, а досить жорстко пройтись по українському президенту і передати йому офіційну думку Берліна про те, що з таким правосуддям, як в Україні, Києву ще довго не бачити Європи, як власних вух.
Подейкують, що саме жорстка позиція німецької сторони, а не туман міг стати причиною затримки приїзду українського президента до Польщі. На користь першої тези свідчить те, що, як повідомили KyivPost у польській авіакомпанії LOT, 15 листопада зранку Вроцлавський аеропорт справно приймав усі рейси, скажімо, з Варшави. Проте, виліт до Вроцлава окремих рейсів, як-то з Мюнхена, Гданська, Дортмунда і Берліна було за тримано на 30-60 хвилин. Тому чи Янукович хотів цим в черговий раз продемонструвати Європі, що Україна “не бідний родич” і проситись нікуди не збирається, чи справді побоявся туману – залишається гадати.
Таким чином, усі урочистості з нагоди святкування Вроцлавського університету було почато без делегації з Києва. Їх заміняв лише одинокий посол України в Польщі Маркіян Мальський.
Про те, що українську делегацію чекали до останньої хвилини, свідчили навіть наявність папірців з іменами на перших рядах зали, де відбувалось урочисте відзначення річниці. Так, в делегацію мали входити голова Адміністрації президента Сергій Льовочкін, зовнішньополітичний радник президента Андрій Гончарук і керівник президентського протоколу Юрій Ладний. Утім, їхні місця на урочистостях пустими не залишились – їх миттю зайняли інші охочі відвідати цю визначну в житті унверситету подію.
Коли Янукович урешті-решт приїхав після обіду, то з ним не було Льовочкіна. Чим спричинена відсутність у закордонній поїздці людини, яка у таких випадках справно супроводжує президента, залишилось загадкою.
До Польщі з президентом не взяли його радницю Ганну Герман. Такий крок є підтвердженням того, що її вплив у середовищі Януковича після скандалу з плагіатом президентської книги значно ослаб
Як і під час саміту Східного партнерства у Варшаві в кінці вересня, цього разу до Польщі з президентом також не взяли його радницю Ганну Герман, яка добре знає цю країну. Такий крок є черговим підтвердженням тези про те, що її вплив у середовищі Януковича після скандалу з плагіатом президентської книги значно ослаб.
Тим часом, у Вроцлаві ніхто втрачати час не збирався і урочисті промови президентів почались без запізнень. Під час свого спічу президент Коморовський висловив надію, що Янукович все-таки прибуде, коли туман зникне. І хоча польський очільник говорив про погоду у місті, але зовнішньополітичних аналогій тут уникнути не вдалось.
Німецький президент у цьому пішов навіть далі, зазначивши, що вони зустрінуться “з президентом Януковичем, коли спаде туман”. “Я впевнений, что також і для України туман розсіється. Я впевнений, що ми зможемо мати від цього вигоду”, - сказав президент Вульф, прямим текстом вказуючи на “нельотну” погоду в україно-європейських відносинах зараз.
Промову Януковича зачитав не відриваючи очей від листочка посол Мальський. Цікаво, що на відміну від майже двадцятихвилинних патетичних промов польського і німецького президентів, промова, яку було підготовлено для українського президента, була чи не в десять разів коротшою. Проте, здивувало інше. Якщо Коморовський і Вульф вирано згадували не лише про досягнення даного університету, але й про євроінтеграцію України, то в промові українського президента, яку з папірця читав посол, про це взагалі не йшлося.
Для стороннього спостерігача складалось враження, наче в Берліні та Варшаві думають про євроінтеграцію Києва більше за самих українців
Така разюча різниця грала явно не на руку Україні. Для стороннього спостерігача складалось враження, наче в Берліні та Варшаві думають про євроінтеграцію Києва більше за самих українців.
Український президент прилетів пообіді. На той момент увесь його офіційний графік зустрічей уже декілька годин був неактуальним. Проте, і Коморовський, і Вульф підлаштувались під вроцлавський туман і зустрілись з Януковичем.
Першою на черзі була зустріч трьох президентів, яка виявилась для Януковича найважчою. Вочевидь, німецький президент все-таки сповна скористався з нагоди відверто розповісти своєму українському колезі, що у Берліні думають про українське верховенство права, а відтак і те, як це впливає на шанси увладення Угоди про асоціацію. Після цієї зустрічі Янукович вийшов зовсім без настрою і часто опускав очі додолу.
Відповідаючи на запитання KyivPost про зміст тристоронніх переговорів і роль так званого “газового лобі” у справі Тимошенко та у похолоданні відносин між Україною і ЄС, Янукович відповідав здебільшого стандартним набором домашніх заготовок – порушення кримінальної справи проти Тимошенко не є політичним, українська влада не втручається в розслідування і у суди тощо.
“Будь-яке втручання в судову систему з боку влади неможливе. І наші партнери це добре розуміють”, - сказав Янукович, фактично дезавуйовуючи заяви ЄС за це рік, в яких Україну звинувачували у вибірковому правосудді. На жаль, не вдалось почути з уст німецького чи польського президентів, що те, у чому ЄС звинувачує Україну з початку року, є неможливим.
Янукович також повторив стару мантру ще з часів президента Віткора Ющенка про перспективу членства, сказавши, що незважаючи на завершення переговорів щодо Угоди про асоціацію продовжують іти переговори щодо “формулювання розділу перспективи вступу України до Європейського союзу”.
Янукович цього разу фактично вперше прямо визнав, що питання Тимошенко гальмує євроінтеграцію України
З нового – Янукович цього разу фактично вперше прямо визнав, що питання Тимошенко гальмує євроінтеграцію України. “Це питання (вирок суду і розслідування щодо Тимошенко – Авт.), безумовно, є одним з питань, які сьогодні перешкоджають питанню, швидше за все, ратифікації цих угод (Угода про асоціацію з ЄС – Авт.), можливо, деякими країнами”, - зазначив Янукович, натякаючи і обнадіюючи європейців у тому, що Тимошенко ще може бути на волі. Мовляв, рішення Печерського суду у її справі не остаточне, а розслідування інших справ може взагалі не дійти до суду.
Це єдине, що вдалось запитати в українського президента. Далі Янукович поспішив на двосторонню зустріч з Коморовським. Останній, за нашою інформацією, вибрав іншу стратегію спілкування з Януковичем, аніж його німецький колега, а саме – старатись не зосереджуватись на питанні Тимошенко. На думку поляків, це є подразником не лише для європейців, але й для самого Януковича, а тому може виявитись контрпродуктивним. http://www.kyivpost.ua/politics/article/yanukovich-u-vroclavi-polyaki-ryatuyut-ugodu-pro-asociaciyu-z-ukrayinoyu-32767.html
http://www.kyivpost.ua/politics/article/yanukovich-u-vroclavi-polyaki-ryatuyut-ugodu-pro-asociaciyu-z-ukrayinoyu-32767.html
|