Голова Верховної Ради України Володимир Литвин і представники опозиції не підтримують ініціативу Президента про проведення місцевих виборів восени цього року. У БЮТ впевнені, що в ПР хочуть "підігнати дату виборів під формування власної адміністративної вертикалі", зазначило видання КоммерсантЪ-Украина.
Ъ нагадав, що заяву про необхідність проведення виборів у місцеві органи влади восени цього року Президент Віктор Янукович зробив у неділю в інтерв'ю трьом українським телеканалам. "Конституція вимагає провести (місцеві) вибори цього року. Відкладати їх означає порушувати основний закон. Це неприпустимо, і я на це ніколи не піду", - сказав Глава держави, наголосивши, що вибори повинні відбутися за новою виборчою системою. "На рівні районів, міст, областей необхідно створювати систему, при якій депутатів має бути закріплено за територією", - заявив Президент.
Також видання нагадало, що 16 лютого 250 народних депутатів фракцій ПР, НУ-НС, КПУ і БЛ скасували призначені на 30 травня чергові вибори депутатів місцевих рад, мерів, сільських та селищних голів під приводом відсутності коштів.
Відтоді в парламенті було зареєстровано п'ять проектів постанов про проведення місцевих виборів з різними датами. Зокрема, віце-спікер Микола Томенко (БЮТ) запропонував призначити вибори на 27 березня 2011 року, а народний депутат Оксана Білозір (НУ-НС) - на 26 вересня 2010 року. Народні депутати Геннадій Задирко і Володимир Каплієнко (обидва - БЮТ) вважають за необхідне провести вибори 27 червня, а член фракції НУ-НС Арсеній Яценюк наполягає на даті 31 жовтня. Ще один варіант запропонував регіонал Валерій Коновалюк - 7 листопада.
Янукович у своєму недавньому інтерв'ю не назвав конкретної дати виборів, однак ще минулого четверга, як зазначив Ъ, депутат-регіонал Сергій Ківалов дав зрозуміти, що в Партії регіонів підтримують варіант Арсенія Яценюка - 31 жовтня. "19 травня на засіданні політради Партії регіонів було прийнято рішення ініціювати призначення виборів до місцевих органів влади на 31 жовтня, - заявив він. - Однак ми не можемо приймати це рішення самостійно і повинні врахувати думку партнерів по коаліції".
Ъ-Украина також повідомило, що проти проведення виборів восени різко виступив голова Верховної ради Володимир Литвин, чия фракція входить в парламентську більшість. Минулої суботи в ході робочої поїздки до Харкова він заявив, що вибори мають відбутися 27 березня 2011 року. "Місцеві ради та їх голів необхідно обирати на п'ять років, але для цього потрібно внести зміни до Конституції", - сказав Литвин, зауваживши, що відповідний проект змін вже надіслано на експертизу в Конституційний суд. За його словами, якщо у суду не буде зауважень до документа, то вже у вересні Рада зможе його затвердити. "Якщо зміни буде внесено у вересні, проводити вибори в жовтні неможливо", - резюмував спікер.
Найбільш сприятливий момент
Примітно, зазначив Ъ, що під час обговорення змін до Конституції представники ПР, як і члени більшості парламентських фракцій, заявляли, що місцеві вибори, швидше за все, відбудуться наступної весни. В опозиції до зміни думки регіоналів поставилися прогнозовано негативно. "За його (Віктора Януковича) турботою про вибори стоїть не прагнення повернутися в конституційне поле, а бажання організувати вибори в найбільш сприятливий для Партії регіонів момент ... і підігнати дату голосування під завершення формування власної адміністративної вертикалі, здатної перетворити ці вибори на фарс" , - сказав 25 травня глава опозиційного уряду Сергій Соболєв.
Раніше, 20 травня, в ефірі телеканалу Україна ще один бютівець Андрій Сенченко заявив, що звинувачення Юлію Тимошенко у зловживаннях у бюджетній сфері під час її прем'єрства пов'язано із зацікавленістю Партії регіонів у проведенні місцевих виборів 31 жовтня. Бютівець нагадав, що раніше віце-прем'єр-міністр із силових питань Володимир Сівкович прогнозував завершення розслідування у справах про можливі зловживання попереднього Кабінету міністрів на чолі з Тимошенко до осені.
"А тепер давайте згадаємо, як вони анонсували сьогодні вибори до місцевих рад на осінь. Тобто цькувати Тимошенко будуть, як мінімум, до виборів у місцеві ради", - сказав Сенченко, також зазначивши, що ПР на політраді 19 травня визначила 31 жовтня оптимальною датою проведення місцевих виборів. "Вони не просто сказали на осінь теж, вони назвали дату 31 жовтня. Прийняли рішення на своїй фракції, а зараз вони будуть тиснути коаліцію, щоб пройти всі ці юридичні моменти. Перед кожними виборами парламент у будь-якому випадку приймає рішення і постанову про дату, коригується бюджет і т.д.", - наголосив опозиціонер.
Сама ж Тимошенко в своєму недавньому інтерв'ю виданню Лівий берег заявила, що скасування чинною владою місцевих виборів, які повинні були відбутися навесні 2010 року, є грубим порушенням Конституції України з боку Президента. "Янукович дав команду коаліції проводити місцеві вибори восени - у жовтні або листопаді. Але неприпустимо, щоб будь-які вибори відбувалися не за Конституцією - за вказівкою Януковича. Скасування місцевої кампанії цієї весни - безпрецедентно саме по собі. Ще один приклад корозії демократії", - заявила Тимошенко.
На її думку, Президент вирішив "спочатку розставити адмінресурс, сформувати всю вертикаль виконавчої влади, а вже потім влаштовувати місцеві вибори, як завжди фальшиві". "А Конституція? Основний Закон він (Янукович) читає так само, як Чехова, Ахматову. Хоча це і не ускладнює йому керівництво країною", - сказала екс-глава уряду. При цьому вона зауважила, що БЮТ наполягає на проведенні будь-яких виборів винятково в терміни, встановлені Основним Законом держави.
Крім того, політолог, керівник політичних програм Центру прикладних політичних досліджень Пента Ігор Попов назвав ініціативу Президента про проведення місцевих виборів восени цього року "запамороченням від успіхів". "Янукович отримав сигнал від губернаторів про те, що адмінресурс побудований і готовий виконати будь-який наказ партії, - зазначив експерт. - Крім того, у них (представників ПР) є інформація, що рейтинг БЮТ упав, а що буде з їх власним рейтингом навесні, ніхто з них прогнозувати не може".